Je místem lásky i regenerace. Nabíjí nás klidem i energií. Málokterá místnost dovede pozdvihnout kvalitu našeho života tolik jako ložnice. Ale platí to pro tu vaši? Jestliže se v ní nedokážete uvolnit a ráno vstáváte bez energie, je načase na ni pohlédnout novýma očima. Prastaré čínské učení feng-šuej vám v tom bude průvodcem…
„Vítr a voda“, dva živly, jež kdysi vymodelovaly zemi – tak zní v překladu název učení, které se na Východě praktikuje několik tisíc let a v posledních letech dobývá i Evropu. Základním předpokladem feng-šuej je myšlenka, že svou vnitřní harmonii čerpáme z okolního prostoru. Pokud jej dovedeme harmonicky uspořádat, posilujeme tím své zdraví, pohodu i životní úspěch.
Tento úkol nabývá zvláště na významu v naší ložnici. Můžeme ji totiž mít luxusně zařízenou a pohodlnou, a přesto v ní nevědomky chovat rušivé elementy, které zatěžují tělo i mysl. V následujícím článku pro vás shrnuji časem prověřené rady, jak se od nich oprostit.

Energie lidského života, energie nebes – to je voda a vítr.
1. NECHTE ENERGII PROUDIT
Na úvod jedna zdánlivě samozřejmá věc: ne každá místnost ve vašem obydlí může být dobrou ložnicí.
Měla by to být klidná místnost vzdálená od vstupních dveří – nikoli první pokoj „na ráně“, který se skrze sklo rozzáří při každém příchodu domů nebo ještě hůř, slouží jako průchozí koridor.
Ať už ložnici právě zařizujete, nebo se na ni jen díváte novýma očima, v první řadě myslete na volnost prostoru. Základním elementem feng-šuej je vitální energie (čchi), která prostupuje světem kolem nás. Vzdušná místnost bez přemíry nábytku napomáhá jejímu přirozenému proudění. V opačném případě zůstává čchi uvězněná v prostoru a vzniká nerovnováha, která náš spánek zatěžuje. Nenechte se proto dostat do situace, kdy nad vámi při odpočinku strmí skříně a hrozivě se kupí okolní předměty.

Barvy jsou mocná zbraň. Hledejte v nich energii i klid.
Správná feng-šuej ložnice nás uvolňuje i energizuje zároveň. Svou roli v tom přirozeně hrají také barvy. Doporučují se především zemité odstíny a „barvy kůže“ – tedy spektrum barev od světle bílé po sytě čokoládovou. Ukolébat vás může také šedá, zelená nebo matná modrá. Vyhněte se pestrým a sytým odstínům. Například červená sice navodí smyslnou atmosféru, ale zároveň nás nechtěně aktivizuje. Spánek by na sebe mohl nechat dlouho čekat.
2. POSTEL BEZ KOMPROMISU
Klíčovým prvkem ložnice je samozřejmě postel. Ta by měla být z přírodních materiálů (nejlépe z masivního dřeva). Aby vám lůžko sloužilo desítky let, pořiďte mu kvalitní, robustní rám, zároveň však bez ostrých rohů a hran (k této zásadě se ještě za chvíli vrátím).
Nedělejte žádné prostorové kompromisy. Ve spánku se všichni přirozeně pohybujeme, a postel by vás v tom neměla omezovat. Její délka by měla přesahovat nejvyššího ze spáčů o alespoň 25 centimetrů. Ideální šířka je minimálně jeden metr, pokud spíte sami, a minimálně 1,6 metru u dvoulůžka.
3. SPĚTE NA VYSOKÉ NOZE!
Výška postele od země je ve feng-šuej důležitým faktorem – pokud totiž naše lůžko leží přímo na podlaze, harmonická čchi nemůže volně proudit kolem. Ačkoli prostor pod postelí svádí k tomu, abychom pod něj zašoupali bezprizorní a sezónní věci, feng-šuej nic podobného nedoporučuje. Místo toho, abyste si spánkovou zónu zahltili zbytečnostmi, které nemáte kam dát, raději na ně vyčleňte samostatnou skříň!
Pamatujte na to, že čím výš od země spíte, tím kvalitnější vzduch v noci dýcháte. U země se drží prach, bakterie a táhne po ní chlad. Vysoký vzdušný prostor pod postelí také oceníte při úklidu.
4. MYSLETE NA UKOTVENÍ
Pojďme teď ke klíčové otázce feng-šuej, a sice k umístění lůžka v místnosti. Postel musíte v první řadě „ukotvit“, tedy přisunout hlavou ke zdi. Pokud totiž „plave“ volně uprostřed místnosti, vzrůstají v nás pocity nejistoty a nestability. Naše hlava není chráněna a podvědomě čekáme útok, úder nebo pád nějakého předmětu. S takovými pocity můžeme na kvalitní spánek pochopitelně zapomenout.
Vždycky je lepší, když je k posteli přístup z obou stran, protože to umožňuje vyvážené proudění čchi. Párové postranní noční stolky tedy mají své opodstatnění.
Lůžko by mělo být umístěné co nejdále od dveří, ale tak, abyste z něj na dveře viděli a měli přehled o tom, kdo vchází dovnitř. Zároveň je podstatné, aby postel nebyla v přímé linii s dveřmi, nýbrž ležela úhlopříčně proti nim. Podle feng-šuej proudí od oken ke dveřím nebo mezi dvojicí dveří silná energie. Pokud jí postel postavíte do cesty, její přímý tok může narušit váš spánek a přinést vám únavu a neklid. Za nevyhovující se považuje také umístění postele přímo pod oknem.

Lehká mysl je klíčem k branám spánku.
5. NETÍSNĚTE SVOJI MYSL
Prostor nad hlavou postele přímo ovlivňuje vaše duševní rozpoložení. Pokud je v něm zavěšený těžký předmět, ať už je to osvětlení, masivní police s knihami nebo závěsná skříňka, musí pryč. Tyto předměty vytvářejí represivní energii, která se promítá i do vašeho života. Během spánku podvědomí stále bdí a tíha nad naší hlavou v něm probouzí napětí a obavy. Podobně nežádoucí efekt mají také vysoké trámy, které tzv. krájí prostor. Pokud nemáte na výběr a musíte postel umístit přímo pod ně, zkuste tento efekt zmírnit látkovým baldachýnem.
6. OSVĚTLENÍ A DEKORACE
Přejděme teď k ostatnímu nábytku v ložnici. Zde bude důležité především to, aby ostré rohy skříní a stolků nemířily na postel. Feng-šuej věří, že z nich prýští negativní energie (nebo přesněji jed, sha chi), která útočí na naše energetické pole. Platí to také u stěn – pokud máte v ložnici roh stěny namířený na lůžko, pokuste se jej co možná zaoblit.
Osvětlení v ložnici by mělo byt teplé, tlumené a příjemné. Za nejlepší formu osvětlení jsou považované svíčky, jelikož ale ne každý z nás má na to dělat si z ložnice zámeckou síň 😉 , vsaďte na lampičky. Neumísťujte je přímo nad hlavu, ale bokem od postele. Hrajte si v ložnici s různou intenzitou světla a atmosféru doplňte zvonkohrami a křišťálovými doplňky.
Obrazy do ložnice vybírejte s rozvahou, neboť v sobě nesou silnou energii. Vyhněte se pochmurným a depresivním výjevům. Raději zvolte plátno, který znázorňuje vaše sny a přání.

Žádné ostré rohy, jak u nábytku, tak u rámu postele. Tak praví feng-šuej.
Do ložnice nepatří ani většina rostlin, které nás podle feng-šuej okrádají o potřebnou energii. Jejich přítomnost je možná jen pokud je vaše ložnice dostatečně prostorná a květináče stojí daleko od postele. I tak jsou však „povolené“ pouze rostliny se zakulacenými listy.
Aby ložnice sloužila k zotavení po náročném dni, potřebujete v ní posílit energii jin (klid, měkkost a ticho). Tvrdý dřevěný nábytek a podlahu proto změkčete koberečky, polštáři a plédy. Myslete i na okenní závěsy. Dopadá-li přes den na postel přímé sluneční světlo, proudí do ní totiž opačná energie jang a atmosféru odpočinku narušuje.
Abyste své úpravy korunovali úspěchem, nezapomínejte, že na vašem pocitu při spánku se podstatně podepisuje i ložní povlečení. Vybírejte kvalitní přírodní materiály, jako je bavlna, len, hedvábí či vlna.

Při výběru lůžkovin nešetřete, ať se vám spí jako v bavlnce. 🙂
7. JAK POSÍLIT VZTAH S FENG-ŠUEJ
Učení feng-šuej se ale nezastavuje u člověka jako jednotlivce. Tak jako je čchi energií uzdravování, je také energií lásky. Uspořádáním ložnice lze proto i výrazně upevnit náš milostný vztah, nebo mu naopak uškodit. Na závěr si proto povíme, jak docílit toho prvního.
V první řadě dbejte na to, aby matrace byla jednolitá. Spánek na rozdělených matracích neprospívá harmonické energii vztahu a podvědomě partnery rozděluje. V souladu s filozofií feng-šuej má vpravo spávat muž a vlevo žena.
Zvláštní kapitolou ve feng-šuej jsou zrcadla. Je sice pravda, že zrcadlo může pomoci dosáhnout kýženého prostorného efektu, ale můžete si jím stejně ublížit, jako pomoct. Bere vám schopnost soustředění a pokud stojí přímo před postelí, krade také spánek. Navíc zrcadlo v ložnici podle feng-šuej indikuje vstup někoho dalšího do vztahu páru, který ložnici obývá, což vede k nevěrám. Podobný efekt jako u zrcadla feng-šuej přisuzuje i televizorům a počítačovým monitorům.
Energii vztahu podpoříte párovými dekoracemi a doplňky. Mohou to být sošky, pár polštářků, zamilovaných labutí nebo koček. Umístěte je vedle sebe, ať je patrné, že k sobě patří. Nejsilnějším symbolem podporujícím partnerskou lásku je pak společná fotografie. Kdysi se svatební fotografie umisťovala do záhlaví postele – a mělo to své důvody! Pokud obraz zavěsíte do úzkého pevného rámu, dá vašemu životu pevný rámec.
V ložnici potřebujeme energii země, kterou podpoří kameny a minerály. Dobrou volbou je růženín, křišťál, avanturín a ametyst. Ten poslední, umístěný pod postel z pravé strany, podporuje věrnost ve vztahu. Feng-šuej naopak v ložnici nedoporučuje vodní symboly, ať už skutečné, nebo malované, protože voda hasí oheň, a tím symbolicky tlumí vášeň ve vztahu. Potřebujete-li povzbudit v sexuálním životě, odstraňte také hračky připomínající dětství.

Díky feng-šuej můžeme výrazně upevnit svůj vztah.
PÁR SLOV NAKONEC...
Asi je již jasné, že zařízení ložnice bychom měli věnovat soustředěnou pozornost. Na našem spánku se však podepisují i další, prchavější faktory. Dbejte na kvalitu vzduchu a snažte se v ložnici udržovat pořádek – nakupené hromady předmětů jsou předobrazem rozhárané mysli.
Především však před usnutím myslete na svou spánkovou zónu. Že nevíte, co to je? O spánkové zóně jsem pro vás sepsala celou jednu kapitolu ve svém eBooku 7 kroků ke zdravému spánku. Stáhnout si ji můžete ZDARMA zde >>.
Doufám, že jsem vás inspirovala, abyste rady moudré starobylé čínské nauky vyzkoušeli. Prozatím se můžete těšit na pokračování – v příštím článku se k feng-šuej ještě vrátíme, tentokrát s konkrétními příklady uspořádání ložnice!