Každá doba a každá země mají svůj tradiční nápoj na spaní. Receptů na klasické spánkové koktejly i osobitější šláftruňky už jsme si na blogu pár představili. Věděli jste ale, že se sladkou cestou do snů vám mohou pomoci i některé potraviny?
Pravda. Všichni jsme už nejspíš někdy slyšeli, že spánek s jídlem nejdou dohromady. Lékaři obvykle radí nekonzumovat velké jídlo později než 3 hodiny před ulehnutím – a fyziologie jim dává za pravdu. Úsilí vynaložené tělem na trávení bohaté večeře zvyšuje naši tělesnou teplotu, zatímco úspěšný spánek je založen na jejím včasném poklesu. Oba procesy tedy z povahy věci kráčí proti sobě.
Nicméně, výzkumy posledních let zároveň ukazují, že některá jídla spánek dovedou přivolat, a jiná ho zase zahání. Pokud tedy svou večeři rozumně načasujeme a rezignujeme na zabijačkové hody o půl desáté :), můžeme tohoto vlivu potravin na spánek snadno využít.
Čím tedy podpořit hladkou cestu do peřin? Prolistujte si následující galerii!
Máte pocit, že se večer neobejdete bez masa? Potom sáhněte po tučných rybách, jako je losos, tuňák nebo halibut. Díky vysokému obsahu vitamínu B6, který naše tělo potřebuje pro produkci spánkového hormonu, vám spolehlivě pomohou s usínáním (a narozdíl od syrového česneku – dalšího to zdroje B šestky, to bude společensky přijatelné :).
Jako bonus z nich načerpáte také Omega-3 mastné kyseliny, které mají klíčový význam pro správnou činnost mozku, růst a vývoj.
Višňová šťáva – uspává. 🙂 Višně jsou velmi bohaté na hormon melatonin, který reguluje náš spánkový cyklus. Nedávná klinická studie University of Rochester prokázala, že šťáva s melatoninem účinně snižuje dobu usínání, prodlužuje spánek a prospívá i naší bdělosti během dne.
Dopřejte si hrst višní nebo sklenku rubínového nápoje půl hodiny až hodinu před odchodem ke spánku. Aromaterapie radí doplnit ho kapkou uklidňujícího vanilkového extraktu.
Bez vápníku by nebylo zdravých kostí – a nezbytný je i pro náš zdravý spánek. Výzkumy ukazují, že pokud se nám této látky nedostává, jsme na štíru s usínáním. Vápník totiž pomáhá mozku produkovat již zmíněný spánkový hormon melatonin. Pokud chcete doplnit svou dávku vápníku superzdravou cestou, sáhněte po listové zelenině, jako je kadeřávek, kapusta, špenát nebo hořčičné listy. Nejde o žádné novoty. Listovou zeleninu používali jako uspávací prostředek již staří Egypťané.
Dalším jídlem, které nám dodá potřebný vitamín B6 a ukolébá ke spánku, je cizrna neboli římský hrách. Podle studie časopisu newyorské Academy of Sciences tahle luštěnina obsahuje také notnou dávku tryptofanu, aminokyseliny, která startuje v těle proces ospalosti. Vsaďte tedy občas na orientální večeři a udělejte si poctivý hummus s kapkou olivového oleje!
Rýže je královna mezi sacharidy a pyšní se vysokým glykemickým indexem. Večeře na rýžovém základě nám tedy znatelně zkrátí dobu usínání. Podle studie časopisu American Journal of Clinical Nutrition pak nejrychleji ukolébá zvláště ta jasmínová, ačkoli dosud s jistotou nevíme, proč…
Pokud se nekamarádíte s listovou zeleninou, zkuste před spaním doplnit zásobu vápníku mléčnými výrobky! Mlékem nebo bílým jogurtem nic nezkazíte – pozor si dejte jen na přeslazené ovocné varianty.
Posledním zdrojem vitamínu B6 a adeptem na dobré uspávadlo jsou banány. Další devizou tropických plodů je, že jimi doplníte cenné minerály, především draslík.
A to se hned jednomu usíná lehčeji…
ABY BYL OPRAVDU SLADKÝ...
Výčet spánkových pomocníků zde ovšem nekončí. Spokojeně zaklimbat pomohou v menší míře také některé dobroty. Ořechy (zvláště mandle), lžíce medu nebo hořká čokoláda (pozor na mléčnou variantu – ta naopak obsahuje stimulující látku dopamin!). Pokud zrovna usínáte na severních rovnoběžkách, můžete také zkusit losí maso! Ovšem za podmínky, že se nezadýcháte při lovu. 🙂
A které potraviny nás o spánek naopak okrádají? Pár nejhorších adeptů by tady bylo. Těm se podíváme na zoubek v příštím článku…